Keksinnöstä liiketoimintaa

PreStart-verkosto

Tekesin asiantuntijat ELY-keskuksissa vetävät aluetiimejä, jonka jäsenet ovat ideoiden ja keksintöjen kehittämiseen ja kaupallistamiseen erikoistuneita henkilöitä.Tiimeihin kuuluu asiantuntijoita yliopistoista, ammattikorkeakouluista, Tekesistä, Finnverasta, ELY-keskuksista, uusyrityskeskuksista ja yrityshautomoista sekä yrittäjiä ja konsultteja. Tiimeistä koostuva prestart-verkosto etsii aktiivisesti uusia, innovatiivisia ideoita omalta alueeltaan ja ohjaa lupaavia ideoita eteenpäin.

Aluetiimien tehtävänä on arvioida uusien ideoiden ja keksintöjen kaupallistamismahdollisuuksia, sparrata niitä ja antaa suosituksia jatkotoimenpiteistä keksinnön kehittämiseksi. Tiimien toiminta on luottamuksellista.

Etelä-Pohjanmaa

Riitta Ketomäki, Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus
Juha Lehtineva, Järvi-Pohjanmaan yrityspalvelu Oy
Ville Orrenmaa, Myynninmaailma Oy
Jukka Peltokangas, Seinäjoen AMK, Järviseudun maakuntakorkeakoulu
Erkki Petäjä, Solutum Oy
Seliina Päällysaho, Seinäjoen AMK
Tapio Seppä-Lassila, Frami Oy
Tapani Saarenpää, Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus

Etelä-Savo

Erkki Lappi, Ekin muovi Oy
Marjo Niittuaho-Nastolin, Mikkelin kehitysyhtiö Miksei Oy
Jukka Paavilainen, Finnvera Oyj
Minna Pasila, Mikkelin AMK
Markku Rossi, Mikkelin AMK
Jari Räihä, Etelä-Savon ELY-keskus
Rauno Suoniemi, RS Konsultointi Oy
Teemu Tuovinen, Etelä-Savon ELY-keskus
Toivo Venäläinen, Etelä-Savon ELY-keskus

Häme

Katja Huhmarkangas, KH-design Ky
Eino Jokinen, Hämeen ELY-keskus
Erkki Jääskeläinen, Hämeen ELY-keskus
Markku Kippola
Ilmo Leikas, Ailmet Oy
Risto Mauno, Lahden Seudun Kehitys LADEC Oy
Petri Nyman
Anne Talvitie, Kouluttamo ky
Jukka Tuomi, Aalto University / BIT Research Centre
Kirsi Vuollet, KontaktiVerkko Suomi Oy
Mika Waris, Leitzinger Oy

Kainuu

Heli Itkonen, Kajaanin AMK
Markku Karppinen, Kajaanin AMK
Jouko Käsmä, Kajaanin yliopistokeskus, Oulun yliopisto
Outi Laatikainen, Measurepolis Development Oy
Timo Lehikoinen
Kimmo Nikkanen, Kajaanin AMK
Pekka Ojalehto, Kainuun Yrittäjät Ry
Seppo Räisänen, SrR-Yrityspalvelut
Asko Suutari, Kainuun Etu Oy
Pauli Tervonen, Kainuun ELY-keskus

Keski-Suomi

Heli Aalto, Finnvera Oyj
Päivi Hamarus, Keski-Suomen ELY-keskus
Jouni Hynynen, Keski-Suomen ELY-keskus
Esa Kannisto, Jyväskylän yliopisto
Veli-Pekka Kauppinen, Metsäkeskus
Sirpa Kursula, Te-toimisto
Kristiina Niemi-Kaija, Jyväskylän kesäyliopisto
Kaija Savolainen, Yrittäjä
Pirjo Suhonen, Keski-Suomen ELY-keskus
Pasi Teräväinen, Jyväskylän AMK

Kaakkois-Suomi

Jukka Antila, Kouvola Innovation Oy
Leena Gardemeister, Kouvola Innovation Oy
Marja Holopainen, Cursor Oy
Jukka Ikonen, ProAgria Kymenlaakso
Pekka Kalenius, Kymenlaakson AMK
Jouni Könönen, Saimaan AMK
Laura Peuhkuri, Imatran Seudun Kehitysyhtiö Oy
Pasi Toropainen, Wirma Lappeenranta Oy
Toivo Venäläinen, Etelä-Savon ELY-keskus
Yrjö Ylä-Jussila

Lappi

Pertti Aula, Lapin yliopisto
Jukka Auraneva, H-Equity Oy
Tytteli Karvonen-Juntura, Lapin ELY-keskus
Henna Kontsas, Pohjoisimman Lapin Leader ry
Risto Lustila, Lapin ELY-keskus
Riikka Tuomivaara, Ranuan kunta
Jari Uusinarkaus, Lapin ELY-keskus

Pirkanmaa

Timo Fager, Pirkanmaan ELY-keskus
Leena Köppä, Tampereen teknillinen yliopisto
Jouni Myllymäki, Tredea Oy
Markku Oikarainen, Tampereen AMK
Jari Peltoniemi, Pirkanmaan ELY-keskus
Kimmo Rouhiainen, Hermia Oy
Juha Tanner, Ensimetri
Pasi Viitanen, Pirkanmaan ELY-keskus

Pohjanmaa

Jarmo Ahomäki
Henrik Broman, Pohjanmaan ELY-keskus
Sanna Kankaanpää, Uusyrityskeskus Concordia
Mika Niskanen, Pohjanmaan ELY-keskus
Tapani Saarenpää, Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus
Tommi Virkama, Vaasanseudun Kehitys Oy VASEK

Pohjois-Karjala

Mika Hyttinen, Keti Oy
Heikki Immonen, Karelia AMK
Heikki Karppinen, Pohjois-Karjalan Metsäkeskus
Tapani Kuskelin, Pohjois-Karjalan Uusyrityskeskus
Irina Lavikainen, Itä-Suomen yliopisto
Jyrki Peltomaa, Joensuun Seudun Kehittämisyhtiö JOSEK Oy
Kari Pulkkinen, Joensuun Tiedepuisto
Heikki Rantanen, Pohjois-Karjalan ELY-keskus
Hannu Räsänen, Pikes Oy
Reima Venhe, Pohjois-Karjalan Koulutuskuntayhtymä, Aikuisopisto

Pohjois-Pohjanmaa

Kari Autio
Juha Elf, Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus
Hannu Hiltunen, Oulun elinkeinoliikelaitos BusinessOulu
Eija-Riitta Hämäläinen, Tekes
Maarit Jokela, Oulun yliopisto
Jani Jokitalo, Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus
Terho Jylhälehto, Business Kitchen
Matti Korhonen, Oulun elinkeinoliikelaitos BusinessOulu
Mika Määttä, Oulun seudun AMK
Esa Räisänen
Pekka Räsänen, Oulun yliopisto

Pohjois-Savo

Eija Heiliö, Iisalmen kaupungin elinvoimapalvelut
Matti Höytö, Itä-Suomen yliopisto
Jari-Pekka Jääskeläinen, Savonia AMK
Harri Kivelä, Tekes
Risto Koivisto, Kuopio Innovation Oy
Virpi Murtola, Iisalmen kaupungin elinvoimapalvelut
Terhi Myöhänen, Finnvera Oyj
Tuula Parkkonen-Suhonen, Kiuruveden kaupungin elinkeinopalvelut
Jouni Sirviö, Oy Sauloner Ltd
Pekka Turunen, Kuopionseudun Uusyrityskeskus ry
Kari Venäläinen, Tekes
Päivi Vestala
Jari Vitikainen, Pohjois-Savon ELY-keskus
Jyri Wuorisalo, Kuopio Innovation Oy

Satakunta

Heli Aramo-Immonen, Tampereen teknillinen yliopisto
Mirja Hinkkanen, Satakunnan ELY-keskus
Jari Ihamäki, Finnvera Oyj
Tapio Järvensivu, Satakunnan ELY-keskus
Timo Klimoff, Varsinais-Suomen ELY-keskus
Kari Laine, Satakunnan AMK
Jukka Lohivuo, Finpro
Teppo Lundell, Satakunnan AMK
Marko Mikkola, Satakunnan AMK
Jari-Pekka Niemi, Prizztech Oy
Minna Nore, Prizztech Oy
Mikko Sainio
Marja Suonvieri, Prizztech Oy

Uusimaa / Hafrén

Paula Alestalo, Espoon Seudun Uusyrityskeskus
Jonas Hafrén (ICT), ELY-keskus c/o Tekes
Jari Handelberg, Aalto-yliopisto, ACE
Mikael Huhtamäki
Pertti Kasanen, Fambit Oy
Jari Rantala, Aalto-yliopisto, ACE
Kaisa Sibelius, Forum Virium Helsinki
Tiina Whiley, Posintra

Uusimaa / Salminen

Bengt Forsström, Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulu
Juha Järvinen, Metropolia AMK
Vesa Jääskö, VesaVisio Oy
Panu Kuosmanen, Aalto-yliopisto, ACE
Kari Leino, Tekes
Antti Niemi, Suunnittelutoimisto Bestdan Oy
Jorma Petäjistö, Buenaventura Oy
Arto Salmela, Uudenmaan ELY-keskus
Antti Salminen, ELY-keskus c/o Tekes
Jarkko Toivonen, Novago Yrityskehitys Oy

Uusimaa

Ulla-Maija Golnick, Tekes
Jatta Jussila-Suokas, Haaga-Helia ammattikorkeakoulu
Antti Laurikainen, Metropolia ammattikorkeakoulu Oy
Tapio Mäenpää, Aalto-yliopisto, ACE
Jarkko Polo, YritysHelsinki
Hannu Toppari
Antti Vettenranta, Laurea AMK
Jukka Vilske

Varsinais-Suomi

Jukka Heinonen, Yrityssalo Oy
Jyrki Isotalo, Finnvera Oyj
Leena Janhila, Yrityshautomo Creve
Tapio Järvensivu, Varsinais-Suomen ELY-keskus
Petri Katajarinne, Nuori Yrittäjyys ry
Anssi Ketopaikka, Boost Turku
Anssi Kähkönen, Turun yliopisto
Heikki Lahtinen, Yrityssalo Oy
Erik Lehtonen, Turku Science Park Oy
Jukka Lohivuo, Finpro
Katariina Oikarainen, Ukipolis Oy
Tom Palenius, Turku Science Park Oy
Karl-Henrik Stuns
Tommi Virtanen, Yrityssalo Oy